Õietolmuallergia

MIS ON ÕIETOLM?

Abflug / Flugschirme der Pustblume beim Start

Õietolmu kasutavad taimed paljunemiseks. Tolmukas toodab mikroskoopilisi osakesi, mis satuvad õitsemisperioodil õhku.

  • Kevad on nii looduses kui ka aedades kasvavate kõrreliste tipphooaeg. Kõrrelised kuuluvad rohttaimede, väikeseõieliste taimede hulka. Nende hulka kuuluvad muru- ja preeriataimed, heinad ja teraviljad.
  • Alates kevadest ja terve suve kuni sügise alguseni õitsevad pikka aega järjest erinevad rohttaimed (ligikaudu 50 000 liiki), millest osad on kultuurtaimed, kuid enamik on metsikud. Nad õitsevad igal pool, nii maal kui ka linnas. Kui nad tungivad põllule, aedadesse, muru sisse ja kultuurmaastikku, kutsutakse neid umbrohuks.

Iga liigi puhul sõltub tolmlemine geograafilistest ja ilmastikutingimustest. Õietolmu leidub peamiselt õues, kus see levib tuulega, kuid see võib tungida ka eluruumidesse.

PRAKTILISED NÕUANDED KOKKUPUUTE VÄHENDAMISEKS:

man lying on grass at sunny daySiseruumidesse jäämine ei ole vajalik. Samas on allergiat võimalik ennetada, valides väljasviibimise kohta ja aega ning rakendades ettevaatusabinõusid:

  • Kasvatades oma aias erinevaid liike, tuleks vältida kõige allergeensemaid (küpress, elupuu, kask).
  • Kui viibite aias peakatteta, võib õietolm koguneda juustesse. Peske juukseid enne magamaminekut: see ennetab õietolmu sissehingamist öösiti.
  • Õhutage oma kodu, eelistatult varahommikul, hilisõhtul või vihmasaju ajal, siis on õhus vähem allergeene.
  • Vältige muru niitmist õietolmu hooajal või kandke kaitseprille ja maski.
  • Vältige õietolmu hooajal pesu kuivatamist õues. Õietolm koguneb pesu sisse ja kandub toaõhku.
  • Vältige sõidu ajal auto tuulutamist.

 

Allikas:

Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé (AFSSAPS), Bien vous soigner avec des médicaments disponibles sans ordonnance, rhinite et conjonctivite allergiques de l’adulte, Juin 2008.
(The French Agency for Sanitary Security of Health Products (AFSSAPS). Treating yourself with over-the-counter available medicines, adults’ allergic rhinitis and conjunctivitis, June 2008.)

http://ansm.sante.fr/var/ansm_site/storage/original/application/e25dc9b71ff4e765c75d85f804c1b2a1.pdf